آیا برنامه نویس شدن سخت است؟ شرایطی که مانع برنامه نویس شدن تو است

شروع برنامه نویسی مقالات برنامه نویسی

آیا برنامه نویس شدن سخت است؟ شرایطی که مانع برنامه نویس شدن تو است

در مقاله قبلی در مورد تفاوت بین سختی برنامه نویسی و سختی برنامه نویس شدن صحبت شد. ریشه آیا برنامه نویس شدن سخت است به شرایطی برای برنامه نویس شدن برمی گردد.

احساس می کنی اگر یکی از شرط های برنامه نویسی برقرار نباشد، نمی توانی برنامه نویس شوی. مانند سن، ضریب هوشی و پیش نیازهایی مثل دانستن زبان انگلیسی و ریاضی.

در کنار شرایط برنامه نویس شدن مسائلی هست که باعث ترس تو از برنامه نویسی می شود. مانند مدت زمان لازم برای برنامه نویس شدن، رشته دانشگاهی غیر از کامپیوتر و راه کسب درآمد از برنامه نویسی.

 تصورات اشتباه هم می تواند سد راه تو برای برنامه نویس شدن باشد. 

گاهی فکر می کنی به اندازه کافی به برنامه نویسی مسلط شده ای و نیازی نیست چیز بیشتری بدانی. همچنین اینکه نمی دانی بعد از برنامه نویس شدن چه باید کرد، می تواند استرس آور باشد. در این مقاله تمام این مسائل بررسی می شود تا تو بدانی چه باید کرد!

 

آیا برای افرادی که باهوش نیستند برنامه نویس شدن سخت است؟

سوالی که ممکن است هرکس از خودش بپرسد این است که آیا من به اندازه کافی برای برنامه نویس شدن باهوش هستم؟  اینکه هوش چیست و این سوال چه جوابی دارد مهم نیست.

ما افرادی را داریم که باهوش هستند اما استعداد یادگیری برنامه نویسی را ندارند. افراد باهوشی را داریم که شاید به برنامه نویسی علاقه نداشته باشند اما بتوانند آشپز بسیار ماهری باشند.

پس هوش را نمی توان به عنوان قابلیتی برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس در نظر گرفت. اما علاقه واستعداد دو فاکتور مهم برای هر کاری از جمله برنامه نویسی است.

عناصر علاقه به برنامه نویسی و استعداد در برنامه نویسی  شرط های لازم و کافی برای شروع آموزش برنامه نویسی است. و با داشتن عشق و استعداد برنامه نویسی سخت نخواهد بود.

 

برنامه نویس ماندن برای چه افرادی سخت است ؟

برنامه نویس ماندن برای افرادی آسان است که برنامه نویسی را خوب یاد گرفته باشند و ویژگی های زیر را داشته باشند:

 • دقیق و جزئی نگر باشند
 • صبور و با حوصله باشند
 • توانایی تمرکز و تحلیل داشته باشند

برنامه نویس ها معمولا افرادی درونگرا هستند. اصولا اگر به افرادی که برنامه نویس هستند نگاه کنی، میبینی که ممکن است ساعت ها سرجای خود بشینند و کد نویسی کنند.

افراد برنامه نویس اغلب همه چیز را تحلیل می کنند و کنجکاو هستند. در حالی که افراد برونگرا شلوغ و پرحرف هستند و به عبارتی نمی تواند آرام بشینند.

بنابراین افرادی که علاقه مند و با استعداد هستند اما تمرکز و صبرندارند، شاید به راحتی برنامه نویس شوند اما به راحتی نمی توانند برنامه نویس بمانند.

 

سن مناسب برای برنامه نویسی، عدد تعیین کننده سرنوشت

اغلب افرادی که بالای 30 سال یا زیر 20 سال سن دارند درباره سن خود برای شروع برنامه نویسی نگرانند. احتمالا بارها شنیده اید و خوانده اید که سن و برنامه نویسی هیچ منافاتی با هم ندارند. بهترین راه برای مطمئن شدن، سوال پرسیدن از یک فرد زیر 20 و بالای  30 است.

که چطور برنامه نویس شده اند؟ به عنوان شخصی که برنامه نویسی برایش خیلی زود یا خیلی دیر بوده چه حسی داری؟ چطور با این مساله کنارآمده اند؟

Previous Next

 

همینطور که میبینی، انسان هایی هستند که با سن بالااند برنامه نویس شوند. بنابراین اگر سن خود را از شرایط لازم در نظر نگیری، برنامه نویس شدن سخت بنظر نخواهد رسید.

 

ریاضی و زبان انگلیسی، پیش نیازهای برنامه نویس شدن

ترسناک ترین درس در دوران مدرسه برای اکثر ما، ریاضی است. به همین دلیل است که موقع انتخاب شغل یا رشته دانشگاه بررسی می کنیم که ریاضی چقدر در آن نقش دارد. بدون شک به هر کسب و کاری نگاه کنید رد پایی از ریاضی در آن خواهید دید. اما چه قسمت هایی از ریاضی ؟

حسابداری، پزشکی، پرستاری، معماری، کشاورزی و گردشگری ، رانندگی، فروشندگی همه شغل هایی هستند که از ریاضی استفاده می کنند. اما اگر هر کدام از این مشاغل نیاز داشته باشند تا کارهای خود را با نرم افزار انجام دهند، چه عملیاتی از ریاضی را استفاده می کنند؟

حقیقت این است ممکن است در یک علم برای یک کار خاص فرمولی وجود داشته باشد. در این صورت نهایتا آن فرمول به وسیله چهار عملی اصلی پیاده سازی می شود. جمع، تفریق، ضرب و تقسیم.

این چهار عمل در برنامه نویسی دارای عملگر هستند. حتی عملیات پیچیده تر مثل باقیمانده تقسیم، عملیات کوچکتر و بزرگتر. بگذار یک مثال بزنم مثلا فرمول زیر

میبینی که برای محاسبه غلظت خونی اتانول مصرف شده  یک فرمول وجود دارد که در دل آن از ضرب و تقسیم استفاده می شود. اگر بخواهیم کدهای محاسبه غلظت خونی را به صورت نرم افزاری پیاده سازی کنیم به شکل زیر خواهد شد:

اگر مشتری از شما بخواهد برای کسب و کار او نرم افزار بسازید لازم نیست در ریاضی عالی باشید. در نهایت فرمول های خاص کسب و کار مشتری را با استفاده از چهارعمل اصلی پیاده سازی می کنیم.

 چرا بعضی ها اصرار دارند زبان انگلیسی برای برنامه نویسی یک پیش نیاز است؟ بگذار یک مثال بزنم.

فرض کن بخواهم عملیات پاک کردن textbox ها بعد از زدن دکمه ثبت را انجام دهم. برای اینکه سریع تر به جواب برسم در گوگل عبارت زیر را search می کنم.

how to clear textbox in c sharp

از نتایجی که گوگل برای من آورده است یک گزینه را انتخاب می کنم و کد آن را بررسی می کنم.

زبان انگلیسی برای خواندن منابع و آموزش های انگلیسی استفاده می شود نه صرفا برای نوشتن کد ها. که البته چون اصطلاحات تخصصی و مربوط به برنامه نویسی هستند، به مرور زمان عادی می شود.

بنابراین ریاضی و زبان انگلیسی ، عواملی برای سختی راه برنامه نویس شدن به شمار نمی روند.

 

آیا برای برنامه نویس شدن باید در دانشگاه رشته کامپیوتر خوانده باشم ؟

هروقت کسی از من می پرسد آیا برای اینکه بتوانم برنامه نویسی را یاد بگیرم، رشته کامپیوتر خوانده باشم؟ این سوال برای من پیش می آید که در دانشگاه برای برنامه نویس شدن چه چیزی به من یاد دادند؟ آیا از برنامه نویسی پاسکال و پیشرفته ای که به من دادند هیچ وقت استفاده کردم ؟

خیلی طبیعی است که جواب منفی باشد. چون درس برنامه نویسی و یا درس های مرتبط با آن فقط در حد تئوری آموزش داده می شوند.

همانطور که در مقاله “آیا برنامه نویسی سخت است؟” گفته شد، مواردی که کاربردی نباشند توسط مغز حذف می شوند. بنابراین چه در دانشگاه رشته ات کامپیوتر باشد و چه نباشد فرقی به حال تو ندارد.

در ضمن رشته دانشگاه هم مثل سن می تواند فقط بهانه ای برای وقت تلف کردن باشد. چون برای شروع برنامه نویسی و به آسانی برنامه نویس شدن استعداد، علاقه، تمرکز و صبوری لازم است.

بنابراین رشته دانشگاهت چه تاریخ باشد، چه شیمی و چه مکانیک برنامه نویسی کردن برای تو سخت نخواهد بود.

 

فقط یکبار برنامه نویسی را یاد بگیری کافی است

اینکه فقط یک بار برنامه نویسی را آموزش ببینی کافی است و حقیقت دارد. اما از شرایط برنامه نویس ماندن این است که با تکنولوژی ها روز یا نیازهای مشتری دانشت را بروزرسانی کنی.

بگذار با یک مثال منظورم را بهتر به تو برسانم. احراز هویت در نرم افزارها می تواند به روش های مختلف انجام شود. مثلا Asp.net برای احراز هویت دارای روشهای متفاوتی است مانند اهراز هویت از طریق sms یا احراز هویت با و بدون  .token

بنابراین من با توجه به نیاز نرم افزار و سیستم مشتری، یکی از روش های احراز هویت را استفاده می کنم. بنظرت اگر بخواهم بدون اینکه یک تکنولوژی برای من کاربرد داشته باشد آن را یاد بگیرم، بلا استفاده نخواهد ماند ؟

آموزش برنامه نویسی به روشی که شما ازمکانیزم طبیعی ذهن خود کمک بگیرید فقط یکبار انجام می شود. درمکانیزم طبیعی ذهن، اتفاقاتی که در سیستم های کاری و دنیای واقعی رخ می دهد را به دنیای نرم افزار می آورید .

چه مدت طول می کشد تا به یک برنامه نویس حرفه ای تبدیل شوی !

شاید برای پاسخ دادن به این سوال لازم باشد تا ویژگی های یک برنامه نویس حرفه ای را بدانیم.

در تصویر زیر علی و رضا دو برنامه نویس با ویژگی های متفاوت هستند. با مقایسه علی و رضا خودت قضاوت کن کدام یک برنامه نویس های حرفه ای هستند.

علی برنامه نویسی است که همیشه در حال یادگیری است. رضا در حال انجام کار و جلب رضایت مشتری است، هرچند که یادگیری را فراموش نمی کند، اما این یادگیری در مسیر تجارت و نرم افزارهایی است که می سازد. تعامل با مشتری و بروزرسانی دانش به رضا کمک می کند به برنامه نویسی تبدیل شود که برنامه های خوب و کاربرپسند می سازد.

 برنامه نویس نباید تنها در حال یادگیری باشد بلکه باید بتواند نرم افزار بسازد و برای بهتر شدن نرم افزارهایش تلاش کند. اگر بتوانی با نرم افزار به کسب و کار مشتری کمک کنی و آنها را از مشکلات نجات دهی، می توانی اسم خودت را برنامه نویس از نوع حرفه ای بگذاری.

بنابراین نمی توان برای حرفه ای شدن در برنامه نویسی زمان مشخصی در نظر گرفت چون به تلاش خودت بستگی دارد. و مدت زمان لازم برای حرفه ای شدن در برنامه نویسی باعث می شود راه برنامه نویسی دشوار بنظر برسد.

 

اولین قدم بعد از اینکه برنامه نویسی را یاد گرفتم چیست؟

بعد از یادگیری برنامه نویسی چه باید کرد؟ گاهی افراد علاقه مند به برنامه نویسی فقط به موفقیت در برنامه نویسی فکر می کنند. ماهیت موفقیت در برنامه نویسی همان ماهیت حرفه ای شدن در برنامه نویسی است.

برنامه نویسی موفق است که، نرم افزاری می سازد که کاربر می تواند با آن نیازش را رفع کند. مشتری بابت نرم افزاری پول پرداخت می کند که برای او خوب باشد.

 پس اولین قدم بعد از آموزش برنامه نویسی این است که نرم افزار بسازی و آن را بفروشی. و حتی این فروش نرم افزار می تواند در هنگامی باشد که تو در حال یادگیری برنامه نویسی باشی.

مزیت انجام پروژه نرم افزاری در حین یادگیری برنامه نویسی چیست؟. با این کار می توانی با تمام قسمت هایی که برای انجام برنامه نویسی و فروش نرم افزار نیاز داری را آشنا شوی. همچنین می توانی در کوتاه ترین مدت زمان از برنامه نویسی به درآمد هم برسی.

نتیجه گیری

برای اینکه راه برنامه نویس شدن را برای خودت هموار کنی برای هر سوالی که داری به دنبال جواب بگرد. سن، ایده آل گرایی و رشته دانشگاهی نمی توانند تو را زندانی کنند. با علاقه و استعدادی که داری کارت را شروع کن. هر چیز دیگری مانند تکنولوژی و زبان های برنامه نویسی جدید، ریاضی و زبان انگلیسی را با توجه به نیازت یاد بگیر

نظر (21)

 1. رضا

  بسیار عالی بود
  ممنون از شما خیلی از سوالاتم جواب داده شد.

 2. عارف

  خیلی عالی بود … موفق باشید⁦✌️⁩

 3. علي

  باسلام خیلی خوب بود.

  1. مهدی عارفی

   سلام من برنامه نویسی بلدم ولی میخوام هم حرفه ای بشم هم فول استک بشم و هم پروژه و هم نرم افزار طراحی کنم

   1. محسن مدحج

    سلام دوست من شما فیلم فرهنگ برنامه نویسی را دیده اید؟ بلدید فرهنگ برنامه نویسی را ؟ چنانچه بلد نیستید از فیلم زیر استفاده کنید

    و اگر هم که نمی تونید پروژه بگیرید باید به خاطر داشته باشید که دانش روابط عمومی نیاز دارید که فیلم آن را در زیر برایتان می گذارم:

  2. محسن مدحج

   درود بر شما آقا علی عزیز

 4. parsa

  از وقتی برنامه نویسا کارشون سخت شد که فیلتر های انواع سایت ها مانند یوتیوب اومد. از وقتی سایت های مهم رو باید با فیلترشکن باز کنیم و فیلترشکن ها هم همه یا پولی ان یا بدرد نخور

  1. محسن مدحج

   سلام دوست عزیز واقعا فیلترینگ درد سر بزرگی نیست هزینه زیادی هم نخواهد داشت که یک فیلتر شکن پولی استفاده کنید. کلی هم رایگان و خوب هست

 5. سلام خیلی عالی بود مهندس مدحج
  هر موقع مقالات تون میخونم واقعا انرژی میگیرم و احساس خوب و آرامشی بهم دست میده ممنونم از شما

  1. محسن مدحج

   ممنونم عزیزم

 6. سلام خیلی عالی بود مهندس مدحج
  هر موقع مقالات تون میخونم واقعا انرژی میگیرم و احساس خوب و آرامشی بهم دست میده

  1. محسن مدحج

   خیلی خیلی ممنونم سجاد جان ما هم منتظر ارائه کارهای تو و دادن انرژی خوبت به جهان هستیم

 7. فرهاد

  سلام. واقعا عالی بود.
  من فکر میکنم باید باید هوش بالایی برای برنامه نویسی داشته باشیم. که کجا و چه موقع از یک کد استفاده کنیم در برنامه.

  1. محسن مدحج

   سلام چنانچه مکانیزم طبیعی را استفاده کنید این مشکل شما برطرف می شود. وقتی برای هر کدی از دنیای واقعی ایده بگیرید دیگر مشکلی نخواهید داشت.

 8. سمیه

  با تشکر از زحمات شما من با وجود مشغله زیاد با شرکت در دوره برنامه نویسی تحت ویندوز خیلی راحت تونستم به نتایج عالی برسم

  1. محسن مدحج

   سلام سمیه پرتلاش و عزیز
   خوشحالم و خداروشکر می کنم که با دوره توسعه گر تجاری توانستی به نتایج خوب برسی . برایت آرزوی موفقیت داریم

 9. mahdi

  سلام .
  ممنون از این مطلب خوبی که مطرح کردید.
  راستش منم بصورت کلی با این که سن محدودیتی برای یادگیری برنامه نویسی نیست موافقم .ولی بعضی وقتا خود سن محدودیت نیست .
  سن با خودش مسئولیت خانوادگی ، محدویت های جسمی و …رو به همراه داره که باعث میشه نتونید یه کاری مثل برنامه نویسی رو انتخاب کنید.
  مثالش خودم : 20 ساله تو اداره کارمیکنم .اولین برنامه رو با کمودر 64 امتحان کردم. شاید دوستان یادشون نباشه برنامه حرکت بادکنک در صفحه …با سایمون بیسیک
  متاسفانه به دلیل درگیر شدن در کار اداری و حقوق ثابت سرماه ، دنبال علاقم نرفتم .الان هم که پشیمون شدم باید بین رسیدگی به خانواده و پیگیری کار مورد علائه باید یکی رو انتخاب کنم.نمیدونم شاید اشتباه میکنم ….
  توصیه من به دوستان جوان اینه که نه تنها در کار برنامه نویسی بلکه در هرکاری که علاقه دارید به موقع خودتون و با کله بندازید توی اون کار .همه چیز پول نیست بلکه رضایت و لذت بردن از کار به اندازه پول اهمیت داره یا حق!

 10. هیژا

  واقعا مطالب بسیار بسیار با ارزشی گذاشتید ذهنیت منو واقعا تغییر داد سپاس گذارم انشالله بتونم توی شغل مورد علاقه ام به نتیجه برسم

 11. الیاس اعتبار

  برنامه نویس شدن ساده است ولی اینکه به صورت ماهر بودن آن فرا بگیریم و به مانند یک هکر قوی تبدیل شویم خیلی سخته و باید تلاش زیادی باید در این را انجام دهیم

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

لوگو
شماره موبایل خود را در کادر زیر وارد نمایید