مهم ترین اشتباهات در یادگیری برنامه نویسی

اشتباهات برنامه نویسی
مقالات برنامه نویسی

مهم ترین اشتباهات در یادگیری برنامه نویسی

خیلی وقت ها افرادی را می بینیم که علاقه ی زیادی به یادگیری برنامه نویسی دارند اما هرگز به نتیجه مورد نظر نمی رسند.
اما دلیل عدم موفقیت آنان این نیست که از هوش کافی بهره نمی برند یا اینکه استعداد ندارند
بلکه در اکثر مواقع دلیل شکست افراد در پروسه ی یادگیری برنامه نویسی این است،
که درگیر یکی از اشتباهات رایج در مسیر یادگیری برنامه نویسی می شوند که در ادامه به بررسی این اشتباهات خواهیم پرداخت.

در این متن راجع به چهار اشتباه اصلی در یادگیری برنامه نویسی و چگونگی اجتناب از این اشتباهات را بررسی خواهیم کرد.

یادگیری برنامه نویسی

  • نداشتن آمادگی ذهنی

مغز انسان همیشه به کامپیوتر تشبیه می شود و در این میان با وجود اهمیت سخت افزار های این سیستم مهم ترین نکته سیستم عامل این رایانه ی فرضی ست که در واقعیت همان دیدگاه شماست.

بیاید از این منظر به مسئله نگاه کنیم که دو شیوه ی نگرش در جهان وجود داشته باشد که یک از آن ها رشد محور و دیگری ثبات محور است در این صورت چیزی که شما به آن نیاز دارید یک نگرش رشد محور است.

اشتباهات در یادگیری برنامه نویسی

با توجه به این نگرش شما به این مسئله اهمیت می دهید که چقدر در مهارت های خود پیشرفت داشته اید در واقع شما به جای سنجش توانایی های خود در یک مقطع زمانی به این توجه می کنید.

که در مدت مشخص چقدر پیشرفت داشته اید و اگر چنین رویکردی داشته باشید به مرور متوجه می شوید که در حال نزدیک شدن به جایگاهی هستید که در ذهنتان برای خود خواسته بودید.

  • جهنم یادگیری

مشکل جهنم یادگیری زمانی رخ می دهد که فرایند یادگیری برای شما شبیه به دویدن بر روی یک تردمیل میشود و در این وضعیت شما فقط از یک ویدیو به ویدیوی دیگر می روید و هیچ چیز جدیدی یاد نمیگیرید.

که این امر تاثیر منفی زیادی بر انگیزه ی شما می گذارد چرا که اینطور به نظر می رسد که یادگیری بیش از حد سخت شده است.

در اینجا باید به شما متذکر شویم که شما تا زمانی که کد های خود را ننوشته اید هیچ حرکتی در مسیر کسب مهارت های برنامه نویسی نداشته اید.

اشتباهات در یادگیری برنامه نویسی

بنابراین تا زمانی که به جای کپی کردن کد ها قادر به نوشتن اولین کد های خود نشده اید در واقع هیچ چیز یاد نگرفته اید.

از این رو توصیه می شود از سایت های مختلف برای تمرین کدنویسی استفاده کنید تا وارد فرایند فعال یادگیری شوید.

همین امروز کار بر روی یک پروژه را شروع کنید تا تاثیر این رویکرد را ببینید و احساس کند بودن یادگیری دور بمانید.

  • انتخاب نکردن زمینه ی مورد نظر

اکثر افرادی که ما را به یادگیری برنامه نویسی تشویق می کنند اصرار دارند که به جای تمرکز بر روی فناوری های مختلف سعی می کنند به یادگیری مفاهیم کلی برنامه نویسی بپردازند.

که این کار می تواند باعث شود در انتخاب حیطه ی کاری شما را سردرگم کند.

شرکت های مختلف شما را برای برطرف کردن نیاز های تجاری خاصی استخدام می کنند و اگر شما نتوانید این مهارت ها را خودتان یاد بگیرید،

این شرکت ها مجبور خواهند بود که شما را از پایه آموزش دهند که در این صورت شرکت ها معمولا گزینه هایی را انتخاب می کنند که توانایی حل مشکلات را پیش از ورود به شرکت بدست آورده باشند.

اشتباهات در یادگیری برنامه نویسی

خیلی از افراد برنامه نویسی را به عنوان یک مفهوم واحد در نظر میگیرند اما این تعریف بسیار کلی نگرانه ای است حتی اگر بخواهیم مثلا تمرکز خود را روی یک زبان مثل جاوا اسکریپت یا پایتون بگذاریم باز هم کلی نگرانه عمل کرده ایم.

و در واقع چیزی که ما واقعا به آن نیاز داریم عمیق تر شدن در مفاهیم است مثلا وارد جاوا اسکریپت می شویم بعد عمیق تر عمل کرده و برروی طراحی اپ های وب با ری اکت کار می کنیم،

که برای این کار باید از Next JS استفاده کنیم و این در نهایت زمینه ی کاری ما خواهد بود و وقتی یک شرکت به کارمندی توانا در زمینه ی کار با ری اکت نیاز داشته باشد شما بهترین گزینه برای آن ها خواهید بود.

  • تنهایی انجام دادن کار

دلیل اینکه بسیاری از افراد هزینه میکنند تا به آموزشگاه یا کارگاه های برنامه نویسی بروند این است که در جمع راحت تر می شود یادگیری را دنبال کرد.

اشتباهات در یادگیری برنامه نویسی

اگر چه این آموزشگاه ها ممکن است بسیار گران قیمت باشند ولی شما می توانید این جوامع هم فکر خود را از راه های دیگر بدست بیاورید.

با این حال این جوامع هم فکری رایگان ممکن است یک مشکل کوچک داشته باشند که آن هم این است که افراد در این جوامع و گروه ها به اندازه کافی به جامعه ی اطراف خود تعهد ندارند،

پس بهترین راه یافتن جوامعی ست که نه زیاد گران قیمت هستند نه زیاد بی توجه.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

لوگو
شماره موبایل خود را در کادر زیر وارد نمایید
لیست علاقه مندی ها 0