برنامه نویسی تجاری چیست ؟ تعریف صحیح Business programming

شروع برنامه نویسی مقالات برنامه نویسی

برنامه نویسی تجاری چیست ؟ تعریف صحیح Business programming

شاید تا به حال جواب مناسبی برای سوال برنامه نویسی تجاری چیست پیدا نکرده باشی. شاید فکر کنی به این معنا است که برای یک تجارت خاص برنامه بنویسی. یا تصور می کنی برنامه نویسی تجاری یعنی کسب درآمد از برنامه نویسی با نوشتن برنامه های کاربردی. جواب ها کم و بیش به مفهم برنامه نویسی تجاری نزدیک است. اما در این مقاله می گوییم برنامه نویسی تجاری یعنی چه ؟، برنامه نویس تجاری کیست و چه مهارت هایی باید داشته باشد. 

 

تعریف صحیح برنامه نویسی تجاری چیست ؟

برنامه نویسی تجاری ترکیبی از دانش برنامه نویسی توام با تجارت است. زمانی که یک سیستم تجاری و یک کسب و کار به نرم افزار نیاز داشته باشد، تعاملات و فرآیندهای کاری آنها باید برنامه نویسی شود. بنابراین اگر بتوانی قوانین تجاری یک کسب و کار با استفاده از کدها پیاده سازی کنی برنامه نویسی تجاری انجام داده ای.

 به نرم افزاری که به واسطه برنامه نویسی تجاری ساخته می شود نرم افزار تجاری می گویند. در واقع اگر بتوانی کارهای یک کسب و کار را به وسیله یک نرم افزار انجام بدهی، آن نرم افزار یک نرم افزار تجاری است. تو هر روز بی آنکه بدانی با از اپلیکیشنهای تجاری سر و کار داری و از آنها استفاده می کنیم.

احتمالا تا الان برایت پیش آمده است که  به فروشگاهی  که تخفیف گذاشته شود بروی. اما پس از خرید متوجه شوی که برای تخفیف گرفتن حداقل باید سی هزار تومان خرید کرده باشی.

در دنیای واقعی یک انسان واقعی با مقایسه جمع مبلغ خرید تو و مقایسه آن با عدد سی هزار تومان، تصمیم گیری می کند. اگر تو بیش از سی هزار تومان خرید کرده باشی 5 درصد به تو تخفیف می دهد. در غیر این صورت تخفیف نمی گیری.

” تخفیف دادن” یک شرط تجاری در سوپرمارکت است که می خواهم آن را برنامه نویسی کنم. پس از اینکه جمع مبلغ به دست آمد، آن را با عدد 30.000 تومان مقایسه می کنیم. اگر شرط درست بود، تخفیف را
اعمال می کنیم در غیراینصورت میزان تخفیف 0 است.

کد تخفیف،  یک کد تجاری است که از دل کسب و کار بیرون آمده. و قسمتی از نرم افزار شده.

 

چطور برنامه نویسی تجاری یاد بگیرم؟  

پیاده سازی فرآیندهای دنیای واقعی  چه در زندگی روزمره و چه در کسب کارها، با برنامه نویسی یک هدف بیزنسی یا غیربیزنسی را برآورده میکند. مثلا در اسنپ، تاکسی گرفتن در دنیای واقعی را می توانی با استفاده از اپلیکیشن انجام بدهی. برای پیاده سازی تجاری کدها یا شبیه سازی جهان هستی کافی است مکانیزم طبیعی ذهنت را فعال کنی. مکانیزم طبیعی ذهن این توانایی را به تو می دهد تا سیستمی که قرار است به نرم افزار تبدیل کنی را بشناسی.

  با فرمول مکانیزم طبیعی ذهن هر چیزی را می توانی به نرم افزار شبیه سازی کنی.  مثلا فرض کن بخواهی اتاق پرو هوشمندی بسازی که وقتی کسی داخل اتاق است، در را قفل کند و وقتی کسی داخل اتاق نیست یک چراغ سبز روشن کند. نرم افزار این کار را چطور خواهی ساخت ؟

 

 

برنامه نویس تجاری کیست ؟

برنامه نویسی تنها یک علم نیست و برنامه نویس تجاری بودن یک شغل نیز به حساب می آید. برنامه نویسی تجارتی است که چرخش با فروش نرم افزار خواهد چرخید. برنامه نویس تجاری، شخصی است که علاوه بر دانش برنامه نویسی تجاری، فروش نرم افزار را هم بلد باشد. یک برنامه نویس تجاری این توانایی را دارد که هر پروژه نرم افزاری را بدون توجه به زبان برنامه نویسی و پلتفرم آن انجام دهد. یعنی آنقدر در بکارگیری مکانیزم طبیعی ذهن مهارت داشته باشی که بتواند هر نرم افزاری را تولید کند و بفروشد.

اما اینکه چطور پروژه نرم افزاری بگیری و بفروشی دارای پیش نیازهایی است مانند روابط عمومی، سخنرانی، مذاکره و حقوق. بنابراین برنامه نویسی تجاری دارای دو فاز تولید نرم افزار تجاری و فروش آن است.

 

 

تفاوت برنامه نویس تجاری و برنامه نویس معمولی

یک برنامه نویس تجاری به دلیل فعال بودن مکانیزم طبیعی ذهنش توانایی درک مفاهیم مختلف در برنامه نویسی را دارد. تحلیل نرم افزار و مباحث شی گرایی برای Business programmer دشوار نخواهد بود. یک برنامه نویس تجاری نسبت به یک برنامه نویس معمولی سرعت بالایی در یادگیری زبان های برنامه نویسی دارد.

 پلتفرم های وب و موبایل برای برنامه نویسی که با استفاده از مکانیزم طبیعی  ذهن برنامه نویسی را انجام میدهد ، پیچیده نیستند. برنامه نویس تجاری به دلیل استفاده از مکانیزم طبیعی ذهن توانایی فول استک دولپر بودن را دارد. بنابراین انتظار می رود یک فول استک تجاری،  برنامه نویسی وب ، برنامه نویسی موبایل و برنامه نویسی تحت ویندوز را بداند.

درآمد یک برنامه نویس تجاری به دلیل دانش فروش نرم افزار نسبت به یک برنامه نویس معمولی بیشتر است. اکثر برنامه نویسان تجاری توانایی راه اندازی کسب و کار برای خودشان را دارند.

 

 

بنیانگذار برنامه نویسی تجاری کیست؟

داستان کشف مکانیزم طبیعی ذهن و برنامه نویسی تجاری از زبان محسن مدحج، بنیانگذار برنامه نویسی تجاری .

 

 

برنامه نویسی تجاری یک سبک برنامه نویسی است که با استفاده از مکانیزم طبیعی ذهن ، فرآیندهای تجاری یا زندگی روزمره را به نرم افزار شبیه سازی می کند. در برنامه نویسی تجاری، برنامه نویس این توانایی را دارد که به راحتی و به سرعت برنامه نویسی و پیاده سازی کدها را انجام بدهد. این سبک
برنامه نویسی توسط محسن مدحج به دنیای برنامه نویسان معرفی شد.

 محسن
مدحج پس از پیاده سازی پروژه های نرم افزاری مختلف و نوشتن کتابهای  Visual Basic.Net 2010و 2005 VB.Net  و تدریس در دانشگاه جواب سوال “محسن تو چطور اینقدر سریع نرم افزار تولید می کنی ” را پیدا کرد. و تصمیم گرفت دوره توسعه گر نرم افزار تجاری را طراحی کند.

نتیجه

تعریف برنامه نویسی تجاری چیست ؟ پیاده سازی قوانین تجاری یک کسب و کار با استفاده از کدها، برای تولید نرم افزار مورد نیاز آن کسب کار.  محسن مدحج بر اساس تجربه ای که بدست آورد مفهومی به نام مکانیزم طبیعی ذهن و برنامه نویسی تجاری را به دنیای برنامه نویسی معرفی کرد. هدف محسن مدحج این بود که برنامه نویس ها، سریع و راحت سیستم ها را شناسایی کنند و نرم افزار تولید کنند.

نظر (9)

 1. مهدی

  سلام بسیار عالی و کاربردی است ممنون از شما

  1. محسن مدحج

   سلام مهدی عزیز
   از لطفت سپاسگذارم و خوشحالم که این مقاله برای شما مفید بوده

  2. مهیار

   عرض ادب و احترام
   مطلب شما بسیار مفید بود.
   فقط یه سوال ، شما برای شروع یک فرد در حوزه برنامه نویسی تجاری ، یادگیری کدام زبان برنامه نویسی را پیشنهاد میدهید؟
   پایتون یا R

   1. دروود بر شما قطعا برای شروع سی شارپ مناسبه

 2. تو این زمینه بهترین هستین
  لذت بردم
  سایتتون هم خیلی زیباست

  1. محسن مدحج

   درود بر شما ممنونم از انرژی خوبتون

 3. علیپور

  ممنون از شما . واقعا همونی بود که می خواستم،کامل و بدون نقص

  1. محسن مدحج

   درود دوست عزیز

 4. مصطفی قیاسوند

  بسیار عالی

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

لوگو
شماره موبایل خود را در کادر زیر وارد نمایید