مکانیزم طبیعی ذهن چیست ؟ Mind’s Natural Mechanism

شروع برنامه نویسی مقالات برنامه نویسی

مکانیزم طبیعی ذهن چیست ؟ Mind’s Natural Mechanism

تولید نرم افزارهای بزرگ در کوتاه ترین زمان ممکن یکی ازامتیازهایی است که برنامه نویسها به دنبال بدست آوردن هستند. برنامه نویسی در کوتاه ترین زمان ممکن و شکست نخوردن می تواند با تجربه بسیار بدست آید. اما می توانی طوری برنامه نویسی کرد که براحتی نرم افزار تولید شود و در زمان مشخص به مشتری تحویل داده شود.

 اینکه بتوانی در بازار نرم افزار از تکنولوژی های بروز استفاده کنی موجب جلب توجه مشتریان می شود. بنابراین مهم است که هر زبان برنامه نویسی، ابزار و معماری جدیدی که وارد بازار می شود را براحتی یاد بگیری و به سرعت در پروژه های واقعی استفاده کنی. تولید نرم افزار و یادگیری برنامه نویسی و تکنولوژی های جدید بصورت مکرر توسط مکانیزم طبیعی ذهن امکان پذیر است. در این مقاله به مفهوم آن و نحوه فراگیری آن اشاره خواهیم کرد.

 

تعریف مکانیزم طبیعی ذهن چیست ؟ فلسفه برنامه نویسی

 

مکانیزم طبیعی ذهن تلفیق مشاهدات یک برنامه نویس از دنیای واقعی و کد نویسی است . مکانیسم طبیعی ذهن کمک می کند تا تو بصورت غریزی پیچیده ترین مفاهیم دنیای واقعی را درک کنی. ذهن ما هیچ چیز را بصورت پیچیده تحلیل نمی کند، بلکه تصاویر را می بیند، درک می کند و تجربه می کند.

مغز بدون آنکه برای درک دنیای طبیعی از ما انرژی بگیرد به صورت خودکار این کار را انجام می دهد. به درک و تصویر سازی از دنیای طبیعی برای تولید نرم افزار مکانیزم طبیعی ذهن  (Natural Mind Mechanism)  می گویند.

 

چطور مکانیزم طبیعی ذهن را یاد بگیرم ؟ فعال سازی مکانیزم طبیعی ذهن

پیاده سازی فرآیندهای دنیای واقعی با کدنویسی که به وسیله مکانیزم طبیعی انجام می شود، برنامه نویسی گفته می شود. تو با استفاده از مکانیسم طبیعی ذهنت می توانی  هرچیزی در کد نویسی را به یک تصویر یا واقعیت در دنیای واقعی پیوند بدهی. بگذار با یک مثال آن را توضیح بدهم.

درهمه آموزش های برنامه نویسی مفاهیمی مثل شرط ها و حلقه ها وجود دارند. معمولا برای توضیح if و for از یک قطعه کد استفاده می شود تا مخاطب آن را درک کند. گاهی مدت طولانی زمان لازم است تا مفهوم و نحوه کاربرد ابزارهای برنامه نویسی به جان بنشیند.

اما با Natural Mind Mechanism می توان مفاهیم if و for را دل فرآیندهای دنیای واقعی پیدا کرد. شرط ها تصمیمات عقلانی بشر هستند و حلقه ها کارهای تکراری برای به ثمر رساندن یک هدف هستند. مثال شرط if می تواند تصمیم گیری برای بیدار شدن از خواب باشد. اگر ساعت قبل از هشت باشد به خواب ادامه می دهد، در غیر این صورت از خواب بیدار می شود. مثال حلقه for می توان به جویدن غذا اشاره کرد. جویدن غذا یک عمل است که مرتبا برای خرد کردن غذا مورد استفاده قرار می گیرد.

راهکار خوب برای فعال سازی مکانیسم طبیعی ذهن این است که، هیچ کدی را بدون پیدا کردن مصداق واقعی در دنیا یاد نگیری.  هنگام کدنویسی از روی یک فیلم با ویدئو، باعث می شود فرآیندهای دنیای واقعی را به درستی کدنویسی کنی. برنامه نویسی به صورت بداهه یا امکان پذیر نیست یا به سختی امکان پذیر است.

 

فرمول مکانیزم طبیعی ذهن چیست ؟

حالا وقت این است که فرمول مکانیزم طبیعی ذهن را شسته رفته یاد بگیری. فرمولی به شکل زیر :

شما با استفاده از ذهن طبیعی تان به صورت غریزی می توانید مسائل را درک کنید و به کد تبدیل کنید.

X: مغز ما به راحتی یک مساله پیچیده در دنیای واقعی درک می کند و برای آن یک داستان می سازد.

Y: داستان X را باید با محدودیت های نرم افزاری شبیه سازی کند.

Z:  کد ها را از داستان X استخراج می کنیم و نرم افزار را کدنویسی می کنیم.

S: نرم افزار حاصل موجودی است که می تواند در طبیعت زندگی کند. چرا که نرم افزار چیزی نیست جزء شبیه سازی جهان هستی.

 

آیا مکانیزم طبیعی ذهن تنها برای شبیه سازی دنیای واقعی کاربرد دارد ؟

شاید برایت این سوال پیش بیاید که آیا تنها چیزهایی که در جهان هستی وجود دارند را می توان شبیه سازی کرد. اگر چیزی در ذهن من وجود داشته باشد اما مصداق واقعی آن در دنیا موجود نباشد چه باید کرد؟. کافی است برای تبدیل هرچیزی که در ذهنت هست به کد، از تصویر سازی استفاده کنی با فیلم آن را بسازی. نمونه این تصویرسازی ها را در کارتون کارآگاه گجت دیده ایم.

اگر چیزی در دنیای واقعی موجود نباشد با توجه به فرمول X+Y+X=S ، ابتدا X را در دنیای واقعی مجسم می کنیم.

 

آیا سایر برنامه نویس ها هم از مکانیزم طبیعی ذهنشان برای برنامه نویسی استفاده می کنند ؟

بسیاری از آدم ها به صورت خودکار از توانایی هایی که خدا به آنها داده است استفاده می کنند. برخلاف برخی دیگر که نیاز به آموزش دارند تا بتوانند استعدادهای خود را گسترش دهند. بنابراین مکانیزم طبیعی ذهن بعضی از افراد بطور ناخودآگاه فعال است و بدون آگاهی از آن استفاده می کنند. گرچه ممکن است بعضی از افراد مکانیزم طبیعی ذهنشان را به مرور زمان بطور ناخودآگاه تقویت کرده باشند.

 

مکانیزم طبیعی ذهن چطور پدید آمد ؟

برنامه نویسی را از کار کردن با الگوریتم و فلوچارت شروع کردم. همان اول های کار بود که متعجب با خودم می گفتم، اُه خدای من، متغیر چی هست و چرا یک مقدار را در خودش نگهداری می کند. چرا باید از if استفاده کنم و شرط را که دیگه نگو نپرس. من دوست داشتم یک ایده را اجرا کنم ولی چیزهایی که می خواندم اصلا به علاقه من ربطی نداشت.

 حس و حل آدمی را داشتم که دوست داشت یک موسیقی گوشنواز را زیر یک درخت بنوازد. انگار برای نواختن موسیقی، آموزش دیده بودم اما نمی توانستم با سازم کار کنم. اصلا ارتباط نُت های موسیقی با آهنگ شش و هشت مورد علاقه خودم رامتوجه نمی شدم.

پانزده سال بیشتر نداشتم با اینکه چند کلاس برنامه نویسی رفتم و نتیجه نگرفتم اما کوتاه نمی آمدم. بالاخره یک کتاب خوب در قفسه کتاب های دوستم پیدا کردم و شبانه روز آن را مطالعه کردم. برای اینکه بتوانم مطالب کتاب را درک کنم از روحیه فیلسوفانه خودم کمک گرفتم. بنظرم می آمد که هرچیزی که در کدنویسی بود را می توانستم در دنیای واقعی پیدا کنم. مثلا متوجه شدم هرچیزی در دنیای واقعی در جایی قرار می گیرد پس متغیرهای برنامه نویسی جایی هستند که در آنها چیزی را نگهداری می کنیم. نام آنچه در ذهن خودم پیدا کرده بودم را مکانیزم طبیعی ذهن  گذاشتم.

من محسن مدحج هستم . پنج سال اخیر به این فکر افتادم که بجای استفاده از مکانیزم طبیعی ذهن برای تولید کتاب، برگزاری سمینار و تولید نرم افزار آن را آموزش بدهم. بنابراین دوره توسعه گر تجاری متولد شد تا استفاده از مکانیزم طبیعی ذهن به افراد دیگر منتقل کنم.

نتیجه گیری

برای برنامه نویسی و تولید نرم افزار نیازی به زور زدن و سختی کشیدن نیست. یک انسان می تواند با بکارگیری ذهن طبیعی خودش به درکی از سیستم های زندگی و سیستم های تجاری برسد و نرم افزاری متناسب با آنها تولید کند. سوال مکانیزم طبیعی ذهن چیست را با یک فرمول پاسخ می دهیم : تبدیل مسائل دنیای واقعی به یک داستان نرم افزاری ، و استخراج کدها از آن داستان.

نظر (8)

 1. کربندی

  ممنونم مقاله هاتون عالیه و خیلی ازشون یاد میگیرم و بهم کمک میکنه

  1. محسن مدحج

   سلام دوست عزیز
   ممنونم از انرژی مثبتتون و خوشحالم که مقالات ما برای شما مفید بوده

 2. اکرم

  با سلام من از پایه صفر میخوام شروع کنم به برنامه نویسی بک اند ممنون میشم که راهنماییم کنید از چه کتابها یا فیلم اموزشی یا سایتی کمک بگیرم جهت اینکه بتونم از صفر تا صد رو یاد بگیرم

  1. محسن مدحج

   با سلام می تونید از دوره توسعه گر تجاری 1 استفاده کنید

 3. محمد

  مرد مسلمون تا حالا کجا بودی بعد 10 سال حالا باید پیدات کنم این همه درد و رنج کشیدم برای این عشق و در به در کشیدن اما حالا …

 4. محمد

  آقا چیزی که اون دنیا برات میمونه همینه

 5. اشکان

  سلام
  وقت بخیر
  لطفاً اسم کتابی که در کتابخانه دوستتون پیدا کردید و خوندید رو می‌فرمایید ⁦????????⁩

 6. محمدی

  مقاله هاتون واقعا بی نظیره و برخلاف بیشتر مقالات که بدون اطلاعات مفید فقط طولانی هستن مقالات شما بسیار عالی و مفیده
  با تشکر از زحمات شما و آرزوی موفقیت هرچه بیشتر

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

لوگو
شماره موبایل خود را در کادر زیر وارد نمایید