برنامه نویسی وب چیست؟

مقالات برنامه نویسی

برنامه نویسی وب چیست؟

این سوالی است که هرکسی که می خواهد وارد دنیای برنامه نویسی وب شود از خود می پرسد و بسیاری از افراد در راه آموزش در این مسیر گیج می شوند و نمی دانند از کجا شروع به برنامه نویسی وب کنند.
در این مقاله به طور خلاصه و مفید و با زبان صریح و ساده در دوره کامل برنامه نویسی وب خواهیم دید ، از کجا شروع کنیم و به کجا برسیم ؟! برنامه نویسی وب را با رمزگذاری ساده تجربه کنید.

زبان های برنامه نویسی وب به چند دسته تقسیم می شوند؟

وب‌سایت‌های استاتیک یا ایستا

وب سایت های استاتیک وب سایتهایی هستند که محتوا در آنها ثابت است و برای اضافه کردن مطالب جدید نیاز به بازنویسی دارد. به عنوان مثال ، شما یک وب سایت با 5 صفحه دارید و برای اضافه کردن صفحه جدید ، مجبورید آن را بازنویسی کنید و برای دسترسی به این صفحه ، صفحات دیگر را ویرایش کنید و پیوندی به این صفحه جدید ایجاد کنید. چنین وب سایتهایی به وب سایت های استاتیک گفته می شوند.

وب‌سایت‌های داینامیک یا پویا

وب سایت های پویا خلاف وب سایت های استاتیک هستند و کار با این نوع وب سایت ها بسیار ساده تر و بهتر است. در وب سایت های پویا ، شما یک بار برنامه نویسی را انجام می دهید و پس از آن می توانید به راحتی مطالب را منتشر کنید. به عنوان مثال ، اگر با خدمات وبلاگ نویسی کار می کنید و با آنها آشنا هستید ، می توانید سایتی را طراحی کنید که از پنل مدیریت استفاده می کند تا داده ها را دریافت کند و به صورت پویا در سایت نمایش دهد و در صورت انتشار مطالب جدید ، نیازی به کد نویسی نخواهد بود.

HTML، نخستین زبان برنامه‌نویسی وب می باشد

HTML ، که مخفف Hypertext Markup Language است ، یک زبان نشانه گذاری است که برای ایجاد ساختار و قالب یک صفحه وب استفاده می شود. با کمک HTML می توانید چند بخش در صفحه وب خود داشته باشید و محتوای هر بخش را مشخص کنید. HTML بخشی جدایی ناپذیر از برنامه نویسی وب است و هر سایتی که می خواهید طراحی کنید ، به هر زبانی که نیاز دارید ، باید از HTML استفاده کنید تا ساختار اصلی سایت خود را تهیه کرده و سپس بخش های دیگر را با استفاده از زبان های دیگر کدگذاری کنید. به عنوان مثال می خواهید مشخص کنید که سایت شما دارای 4 بخش با عناوین ، ستون های فرعی ، جعبه های محتوا و پاورقی ها است. ابتدا باید این بخش را با استفاده از HTML ایجاد کرده و تعریف کنید و سپس بخش های دیگر را با استفاده از زبان های دیگر کدگذاری کنید.

زبان برنامه‌نویسی HTML

CSS، زبان مخصوص استایل دهی وب سایت

کلمه CSS مخفف برگه های سبک Cascading است و به معنای ورق های سبک آبشاری است. حالا چرا یک آبشار؟ زیرا دستورات CSS که برای هر عنصر اعمال می شود بر فرزندان آن عنصر نیز تأثیر می گذارد. ما در مقالات بعدی در این باره اطلاعات بیشتری کسب خواهیم کرد!

 • تسلط به مبحث فرزند – پدر (parent-child)
 • تسلط به مفهوم عنصر و صفت (element, attribute)

بنابراین قبل از یادگیری CSS باید آموزش HTML را دیده باشید. یادگیری HTML کار چندان سختی نیست و می توانید در مدت زمان کوتاهی بر آن تسلط داشته باشید. HTML زبانی است که توسط آن تمامی عناصر موجود در صفحات وب مانند جعبه متن ، دکمه ها و غیره ایجاد می شوند و با کد CSS ترکیب می شوند تا ظاهر صفحه ایجاد شود.

زبان نشانه گذاری CSS
زبان نشانه گذاری CSS

جاوا اسکریپت، نخستین زبان اسکریپت‌نویسی تحت وب

پس از معرفی زبانهای HTML و CSS ، نیاز به زبان زیادی وجود داشت تا کاربر بتواند از طرف کاربر بازدید کننده برنامه نویسی ویژه انجام دهد. زبان HTML فقط برای طراحی ساختار سایت استفاده می شود. با این حال ، زبان HTML به اندازه کافی قوی نیست که بتواند برخی کارها را انجام دهد ، مانند اعتبار سنجی فرم ها ، برقراری ارتباط با سرور و انجام برخی کارها در سمت کاربر و غیره. برای حل این مشکل ، در سال 1995 ، زبان برنامه نویسی اسکریپت زنده معرفی شد که بعداً به JavaScript تغییر نام داد. متأسفانه ، اکثر کاربران اشتباه می کنند که این زبان برنامه نویسی را با جاوا اشتباه گرفته و فرض کنند که این مشتق از زبان جاوا است. در صورتی که اینگونه نیست.

برنامه نویسی جاوا اسکریپت Javascript
آموزش برنامه نویسی وب جاوا اسکریپت

با کمک زبان جاوا اسکریپت می توانید سایر قسمت های وب سایت را در وب سایت خود کنترل کرده و عملکرد بخش های مختلف وب سایت را کنترل کرده یا شرایط و شرایط خاصی را پیاده سازی کنید. علاوه بر اهمیت جاوا اسکریپت ، کتابخانه های آن نیز بسیار مهم هستند. فناوری آژاکس نیز براساس JavaScript پیاده سازی شده است. جاوا اسکریپت همچنین دارای کتابخانه هایی است که هر یک از آنها می توانند در مناطق مختلف مورد استفاده قرار گیرند ، به عنوان مثال jQuery یا AngularJS که هر یک سکوی کاملی برای طراحی صفحات وب هستند.
 

jQuery، یکی از مهمترین کتابخانه‌های جاوا اسکریپت محسوب می گردد.

jQuery یک کتابخانه JavaScript است که برای تسهیل کدنویسی به زبان JavaScript مورد استفاده قرار می گیرد. در جاوا اسکریپت ، برای انجام برخی کارها ، باید مقدار زیادی کد نوشته و پیاده سازی شود. علاوه بر افزایش حجم صفحات ، این باعث افزایش زمان کدگذاری نیز می شود و مشکلات بسیاری را ایجاد می کند. در جی کوئری تعدادی از این مباحث کدگذاری و آماده است و برای دسترسی به این قطعه کد و انجام آن کارها ، به جای نوشتن حجم زیاد کد جاوا اسکریپت ، کافی است از قوانین و مقررات تعیین شده برای jQuery استفاده کنید. همان این کار را با چند خط کد انجام دهید. این فواید زیادی دارد که مهمترین آنها صرفه جویی در وقت است. علاوه بر همه این مزایا ، jQuery شامل لیست کاملی از کارکردهای مربوط به کارهای گرافیکی است و به شما امکان می دهد جلوه های زیبایی را در وب سایت خود پیاده سازی کنید.

jQuery جی کوئری - برنامه نویسی وب
آموزش برنامه نویسی وب

توجه: اگر سایتی را با استفاده از زبانهای ذکر شده در بالا طراحی می کنید ، سایت شما یک سایت ثابت خواهد بود که محتوا و تمام صفحات در آن ثابت باشد و اگر می خواهید یک صفحه یا بخش جدید به صفحات اضافه کنید ، باید رمزگذاری تمام صفحات. تغییر دادن. در ادامه زبانهای برنامه نویسی مناسبی را برای طراحی سایتهای پویا معرفی می کنیم. اما قبل از اینکه به جزئیات سایت های پویا بپردازیم ، اجازه دهید کمی در مورد لایه های برنامه نویسی صحبت کنیم.

زبان برنامه نویسی تحت وب PHP

زبان برنامه نویسی PHP می تواند به عنوان پرکاربردترین زبان برنامه نویسی وب در نظر گرفته شود. تاکنون بیش از 70٪ وب سایتها با استفاده از این زبان برنامه نویسی پیاده سازی شده اند. PHP یک زبان برنامه نویسی سمت سرور است. یعنی کد نوشته شده بر روی سرور اجرا شده و نتیجه خروجی برای کاربر ارسال می شود. PHP یک زبان منبع باز است که در سال 1995 توسط Rasmus Lordorf ایجاد شده است. این زبان برنامه نویسی به دلیل متن باز بودن و همچنین رایگان بودن مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است و پیشرفت های بسیاری در این زبان برنامه نویسی ایجاد شده است.

برنامه نویسی PHP - تحت وب
آموزش برنامه نویسی وب

این زبان برنامه نویسی برای توسعه بسیاری از برنامه های وب از جمله موارد زیر استفاده شده است:
وردپرس: سیستم مدیریت محتوا
جوملا! سیستم مدیریت محتوا
دروپال: سیستم مدیریت محتوا
OpenCard: سازنده فروشگاه آنلاین
Magento: سازنده فروشگاه آنلاین
همچنین ، بسیاری از وب سایتهای پیشرو در جهان ، مانند شبکه اجتماعی فیس بوک و ویکی پدیا ، حداقل با نسخه های اولیه آنها با استفاده از این زبان برنامه نویسی راه اندازی شده اند.
 
مزایای استفاده از PHP در طراحی وب سایت:

 • آسان برای یادگیری
 • شباهت زیاد دستورات به زبان C
 • متن باز و رایگان
 • اختصاصی به طراحی صفحات وب
 • سرعت اجرای بالا در مقایسه با سایر زبان های برنامه نویسی وب
 • امکان اجرا و استفاده از چندین سیستم عامل و سیستم عامل مختلف
 • امکان استفاده از پایگاه داده MySQL ، که باعث افزایش امنیت اطلاعات می شود.

 

ASP.Net، زبان برنامه نویسی تحت وب مایکروسافت

زبان ASP.net از جمله زبان‌های برنامه نویسی مطرح است که در زمینه برنامه‌نویسی وب کاربرد دارد. این زبان برنامه‌نویسی که نسخه توسعه‌یافته زبان ASP است توسط شرکت مایکروسافت و همینطور در چارچوب نرم افزاری Net. ارائه شده است تا کاربرانی که از زبان‌های برنامه نویسی Net. استفاده می‌کنند، بتوانند با استفاده از همین دستورات و زبان‌ها، وب‌سایت و برنامه‌های تحت وب ایجاد کنند. طراحی وب سایت نیز به زبان برنامه نویسی ASP.Net بسیار ساده است. کافی است تا شما به یکی از زبان‌های برنامه نویسی VB.Net و یا C#.Net آشنایی داشته باشید و همین‌طور به دستورات خود زبان Asp.Net نیز آشنایی داشته باشید.

زبان برنامه نویسی ASP.Net - برنامه نویسی وب
آموزش برنامه نویسی وب

مزیت برنامه نویسی ASP.Net این است که وب سایت هایی که با این زبان طراحی شده اند در محیط ویژوال استودیو پیاده سازی شده و تمامی ابزارهای مورد نیاز برای طراحی رابط کاربری و همچنین کد نویسی در دسترس هستند. می توانید یک صفحه به عنوان صفحه والدین ایجاد کنید و کلیه طرح های رایج را در این صفحه انجام دهید و بقیه صفحات را به عنوان یک صفحه کودک برای به ارث بردن این ویژگی ها تعریف کنید.
مزایای طراحی وب سایت با استفاده از ASP.Net در زمینه طراحی وب:

 • پاسخگویی بهتر به درخواست‌های کاربر
 • امکان عیب‌یابی و رفع خطا
 • کامپایل شدن صفحات
 • استفاده از چند زبان برای برنامه‌نویسی و عدم محدودیت کاربر به استفاده از یک زبان خاص
 • توسعه تحت فریمورک
 • همچنین به دلیل کامپایل شدن صفحات، سرعت اجرای بیشتری دارد.

 

Django یا جنگو، چارچوب برنامه‌نویسی تحت وب با استفاده از پایتون

زبان برنامه نویسی پایتون یکی از زبانهای برنامه نویسی نوظهور است که به کاربر اجازه می دهد تا برنامه های مختلفی را برای ویندوز و سیستم عامل های مختلف وب تهیه کند. پایتون به طور پیش فرض برنامه نویسی مبتنی بر وب ندارد. اما با چهارچوب یا چارچوب Django می توانید برنامه های وب را در Python پیاده سازی کنید.

مزایای استفاده از Django برای طراحی وب:

 • جانگو بر پایه پایتون است و نیاز به یادگیری زبان جدید نیست
 • ساختار یکپارچه و مناسب دارد
 • برنامه های آماده ای برای آن در دسترس است
 • ماژول‌های آماده در دسترس است
 • یادگیری دستورات آسان است
 • ابزار مناسب برای رفع خطا دارد.

 

JSP، نسخه مخصوص جاوا برای برنامه‌نویسی وب

JSP واژه نامه صفحه سرور جاوا است که توسط SUN تهیه شده است. با استفاده از این فناوری ، می توانید قطعه کد جاوا را در صفحات وب خود به کمک کلمات کلیدی ارائه شده استفاده کنید. این به شما کمک می کند تا وب سایت های پویا تنظیم کنید.
کلمات کلیدی JSP در متن های متنوعی موجود است و شما می توانید از این کلمات کلیدی برای دسترسی به قسمت های مختلف وب سایت خود مانند مدیریت ارتباط بانک اطلاعاتی و تبادل اطلاعات ، بررسی رویدادهای مختلف و اجرای انواع مختلف استفاده کنید و قادر خواهید بود به همه دسترسی داشته باشید بخش ها وب سایت های خود را مدیریت کنید

مزایای استفاده از JSP در زمینه طراحی صفحات وب:

 • قابلیت استفاده از کدهای جاوا در پلتفرم های مختلف همان سیاست یکبار بنویس و چند جا اجرا کن
 • آسان بودن ویرایش فایل‌ها و عدم وابستگی به ویرایشگر خاص. به طور مثال طراحی صفحاتNet وابسته به استفاده از ویرایشگر Visual Studio است.
 • استفاده از کلیدواژه‌ها و برچسب‌های کتابخانه مشترک با XML
 • قابلیت تفکیک کدها به دو دسته کدهای گرافیکی و کدهای پویا، به منظور افزایش سرعت اجرا
 • قابلیت استفاده مجدد اجزا توسط Javabeans and EJB

نتیجه گیری نهایی :

پس از بررسی زبانهای ذکر شده ، متوجه می شویم که در حال حاضر نیازی به وب سایت های ثابت نیست و 99٪ وب سایت ها در قالب وب سایت های پویا راه اندازی می شوند. اما این بدان معنا نیست که نیازی به یادگیری HTML ، CSS ، JavaScript و jQuery ندارید ، بلکه این است که شما هنوز هم نیاز به یادگیری این زبانها دارید.
در فرآیند طراحی یک سایت ابتدا ساختار اصلی سایت با استفاده از HTML و سپس با استفاده از CSS پیاده سازی می شود ، برای این ساختار مشخص می شود که چگونه هر مؤلفه صفحه به کاربر نمایش داده می شود. برای انجام مواردی مانند تأیید تکمیل فرم ها ، باید برنامه نویسی JavaScript را انجام دهید و اگر می خواهید جلوه ویژوال ویژوال یا تنظیمات انیمیشن را برای سایت خود پیاده سازی کنید ، برای این کار باید از jQuery استفاده کنید. انجام دهید.
اکنون رابط سایت شما آماده است و به منظور تبدیل سایت خود به یک وب سایت پویا ، شما باید با استفاده از زبان های برنامه نویسی مانند PHP ، ASP.Net ، JSP یا Django ، برنامه نویسی را انجام دهید.
 
 

نظر (2)

 1. محمد مهدی درزی

  آخر ما نفهمیدیم جاوا اسکریپت همون جاوا عه یا نه!
  شما گفته بودید همونه که کوچیک شده!

  1. فیلم ادیت شده رو ملاک قرار ندید

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

لوگو
شماره موبایل خود را در کادر زیر وارد نمایید